OFF POLAND // OFF POLSKA to nowy, autorski cykl tematyczny Teatru na Plaży, w którym zostaną zaprezentowane najlepsze i najciekawsze spektakle offowe z całej Polski. W programie cyklu znajdą się zarówno najlepsze spektakle, uznanych artystów, prezentowane i nagradzane na przestrzeni ostatniego roku na najważniejszych festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą, jak i teatralne odkrycia. To propozycje nagradzane przez grona Jurorów i publiczność szeregu festiwali i przeglądów, ale także te najszerzej opisywane i komentowane przez dziennikarzy i krytyków mediów tradycyjnych i elektronicznych.

„OFF w naszym założeniu, to nie tylko spektakle teatrów offowych i niezależnych ale również produkcje eksperymentalne teatrów instytucjonalnych, które można określić mianem „offowych” ze względu na sposób prezentacji i myślenia” – mówi Michał Grubman, szef Teatru na Plaży i pomysłodawca cyklu. „OFF POLAND // OFF POLSKA miał być wprawdzie swego rodzaju TOP5 czy nawet TOP10 tego, co najlepsze wydarzyło się w polskim teatrze niezależnym na przestrzeni ostatniego roku, ale chcemy również sami odkrywać i promować nowych twórców, zatem zapraszamy rownież samych twórców do zgłaszania się z własnymi propozycjami” – kontynuuje szef sopockiego teatru.

Spektakle można zgłaszać w dowolnej formie na adres: info@teatrnaplazy.pl, zaznaczając, że dotyczą cyklu OFF POLAND // OFF POLSKA. Jedynym warunkiem jest to, że premiera odbyła się po 1 stycznia 2017 roku.

ZWIERZENIA BEZROBOTNEGO AKTORA, KOMUNA WARSZAWA, TEATR PORYWACZE CIAŁ ORAZ TEATR ALATYR.

W nowym paśmie programowym na początek przedstawione zostaną trzy propozycje. 20 stycznia 2018 zaprezentowana zostanie druga część „Zwierzeń Bezrobotnego Aktora”, autorstwa Marcina Zarzecznego, tym razem o tytule „Indianie Atakują”. Ze swoją pierwszą częścią „Zwierzeń”, która sopockiej publiczność została zaprezentowana w 2014 roku, Marcin Zarzeczny objechał całą Polskę oraz kilka kontynentów. Kolejna propozycja to „Humanicana” 28 premiera Teatru Porywacze Ciał czyli kolektywu założonego przez Katarzynę Pawłowską i Macieja Adamczyka, która swoją premierę miała na ubiegłorocznym poznańskim Festiwalu Malta. Spektakl na scenie sopockiego teatru zostanie zaprezentowany 17 marca. Natomiast w maju Teatr na Plaży przedstawi nagrodzony na ostatnim festiwalu „Boska Komedia” w Krakowie „Cezary idzie na wojnę” (nagroda dla najlepszego zespołu teatralnego). Zrealizowany przez Komunę Warszawa spektakl w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego, to jedna z dwóch produkcji tego teatru, która zostanie zaprezentowana w 2018 roku w ramach nowego cyklu.

„Zwierzenia bezrobotnego aktora 2. Indianie atakują.”  

  • 20 stycznia | sobota | godz. 19:00

Marcin Zarzeczny wraca z kontynuacją historii Bezrobotnego Aktora. To druga część serialu teatralnego inspirowana doświadczeniami związanymi z poszukiwaniem pracy przez autora tekstu. Pierwsza część została wystawiona blisko sto razy w kilkudziesięciu miastach Polski, Niemiec, Islandii, Indii i Iranu.

Tekst, reżyseria, opracowanie muzyczne – Marcin Zarzeczny

„Humanicana” Teatr Porywacze Ciał

  • 17 marca | sobota | godz. 19:00

Spektakl w reżyserii i wykonaniu Katarzyny Pawłowskiej i Macieja Adamczyka to najnowsza produkcja Teatru Porywacze Ciał, którego premiera odbyła się 16 czerwca 2017 roku podczas Malta Festiwal w Poznaniu. 

Entuzjastycznie przyjęta przez publiczność „Humanicana” w skromnej formie opowiada o sprawach najważniejszych i zadaje Widzowi pytania, na które tylko w Teatrze Porywacze Ciał jest miejsce. Brutalność miesza się z delikatnością, a troska o losy świata z marzeniami o ucieczce w miejsca, które trudno znaleźć na mapach. Spektakl stawia też rolę widza z zupełnie nowym, zaskakującym świetle. W jakim? To trzeba sprawdzić samemu oglądając „Humanicanę” Spektakl otrzymał Nagrodę Młodych podczas Festiwalu Zderzenie Teatrów w Kłodzku w listopadzie 2017roku.

„Katarzyna Pawłowska i Maciej Adamczyk od niemal ćwierćwiecza uczą nas, na czym polega gra w teatr, uświadamiają nam, co to jest obecność sceniczna –pozbawiona mało już dziś przekonującej konieczności dzielenia teatralnego świata na realność i fikcję. Dają nam do zrozumienia, że teatr można robić z niczego i że teatr to zdarzenie – jednorazowe, wyjątkowe, unikalne spotkanie z nimi, które się już nigdy nie powtórzy, nawet jeśli oparte jest na jakimś scenariuszu. Opowiadają nam przy okazji o sobie, o świecie, o nas samych tkwiących wraz z nimi w tej samej rzeczywistości spektaklu – zdarzenia – spotkania, no i po uszy zanurzonych, podobnie jak oni, w rzeczywistości istniejącej poza teatralnymi murami.” Juliusz Tyszka teatralny.pl

fot. Piotr Nykowski

„Cezary idzie na wojnę” Komuna//Warszawa

  • 11 maja | piątek | godz. 19:00

Opowieść performatywna  o wyprawie na przedwojnie mitologicznego, wielogłowego bohatera o tym samym imieniu i nazwisku, co reżyser spektaklu i o wojnie jaką wypowiada on widmom wojny.

Druga premiera  teatralnego  cyklu „Przed wojną / Wojna / Po wojnie”.

reżyseria: Cezary Tomaszewski

występują: Michał Dembiński, Weronika Krówka, Oskar Malinowski, Bartosz Ostrowski, Łukasz Stawarczyk

realizatorzy: Bracia (Agnieszka Klepacka, Maciej Chorąży), Antoni Grałek, Tomasz Kowalski, Justyna Wąsik (stypendystka Prezydenta Miasta Lublin), Klaudia Hartung-Wójciak

Produkcja: Komuna// Warszawa

PREMIERA 8, 9 lipca 2017

„Przed wojną / Wojna / Po wojnie”, to nowy, 3-letni cykl Komuny//Warszawa opisujący permanentny stan, w jakim znajduje się świat. Wojny mogą być zbrojne i psychologiczne, zamorskie i domowe, międzynarodowe i rodzinne. Wojna krąży po świecie: „trudno bez niej żyć, łatwiej z nią umierać”.

Impulsem, który skłonił K//W do zajęcia się wojną, był ciąg ponurych wydarzeń z ostatnich lat: Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie – Brexit – wygrana Trumpa. Coraz częściej pojawia się myśl, że wojna w Europie może przestać być historią. Stąd potrzeba zadania pytań o to: Czy jesteśmy przygotowani do wojny? Czy pamięć o wojnie ułatwia podtrzymanie pokoju? Czy woja może być sprawiedliwa? Czy polityki historyczne otwierają rany i zbroją społeczeństwa do walki?

K//W będzie opowiadać o wojnie i wojnach – w ich różnych kontekstach i odsłonach, z naciskiem jednak na ich realny – nieheroiczny i osobisty wymiar. Podejście K//W jest czysto pragmatyczne – skupione na praktyce i cenie przetrwania.

 

„Rokcy Babloa” Teatr Alatyr

  • 9 czerwca | sobota | godz. 19:00

Spektakl inspirowany filmem „Rocky” oraz biografią Sylvestra Stallone’a – obecnie gwiazdy i ikony Hollywoodu, kiedyś początkującego aktora dorabiającego jako bileter w kinie. Jego niskobudżetowy film bokserski, do którego scenariusz napisał w ciągu trzech dni, na 49. ceremonii wręczenia Oskarów dostał 10 nominacji i 3 statuetki. Świat zakochał się w historii o pięściarzu – amatorze, który stanął do walki o tytuł mistrza świata z aktualnym championem. Hasło na plakacie filmu brzmiało: Miał szansę jak jeden do miliona.

Stallone swoją okazję wykorzystał. Czy każdy może odnieść sukces na jego miarę? Fabuła, warstwa muzyczna, przebieg akcji i występujące w przedstawieniu postaci nie są przeniesieniem na scenę filmowego obrazu. Uwaga twórców skupia się na wpływie jaki „Rocky” wywarł i wywiera na kino, społeczeństwo i poszczególnych ludzi – opowiadając własną, uniwersalną historię.

Historię nas, którzy robimy ten spektakl.

Historię naszych zwycięstw i porażek.

 

Scenariusz i reżyseria: Jakub Kasprzak
Przestrzeń: Adam Karol Drozdowski
Muzyka: Paweł Jeleniewski
Produkcja: Paweł Klica

Występują: Bartosz Budny jako BARTOSZ BUDNY, Michał Karczewski jako MICHAŁ KARCZEWSKI,  Rafał Pietrzak jako RAFAŁ PIETRZAK,  Julia Sacharczuk jako JULIA SACHARCZUK (spektakle w Chorzowie i Warszawie)

fot. Julita Pasikowska

Do pobrania

Informacja Prasowa – OFF Polska // OFF Poland→

Logo cyklu

zestaw logotypów – plik PDF →

logo podstawowe – wersja jpg (poniżej)