Setna rocznica polskiej Awangardy niesie ze sobą wiele interesujących wydarzeń. W Sopocie zaplanowano je tak, by przybliżyć tę tematykę zarówno młodszym jak i dorosłym odbiorcom. Na szereg działań złożą się koncerty, wykłady, performance i wystawy. Sopot jest dobrym miejscem na obchody rocznicy, „w przeszłości gościł artystów, którzy nawiązywali do tradycji awangardy. Współcześnie jest miejscem wielu działań muzycznych, teatralnych, związanych ze sztukami wizualnymi, których twórcy są mocno osadzeni w tradycji poszukiwań i eksperymentów stanowiących o ich awangardowości” – powiedziała Wiceprezydent Miasta Joanna Cichocka Gula. Wspomniane wydarzenia stanowić będą tylko część działań pokazujących historię i współczesność zjawiska Awangardy. Przez cały rok do swoich siedzib zapraszają Państwowa Galeria Sztuki, Muzeum Sopotu, Dworek Sierakowskich, Sopoteka, Teatr na Plaży.

Sopocki Rok Awangardy zainaugurował w piątek (24 marca) wernisaż wystawy „Colours of Art z kolekcji Svetlik Art Foundation” w Państwowej Galerii Sztuki. Wystawa pokazuje dzieła twórców awangardowych od powstania tego kierunku na początku XX wieku. Zobaczymy prace Maxa Pechsteina, Emila Fili, Bohumila Kubisty, Frantiska Kupki, Oskara Kokoschki czy Alfonsa Muchy. Nie zabrakło dzieł polskich twórców, a wśród nich Henryka Stażewskiego, Wojciecha Fangora, czy – z tworzących obecnie – Andrzeja Nowackiego. Wystawa potrwa do 25 czerwca.

Jesienią, we wrześniu, październiku i listopadzie PGS zaprasza na cykl wykładów edukacyjnych na temat historii Awangardy, zorganizowanych przez Muzeum Sztuki
w Łodzi.

W Muzeum Sopotu, w dniach 23 kwietnia – 12 maja polecamy wystawę „Awangarda sen paradoksalny”. Zobaczymy prace m.in. Anny Reinert, Katarzyny Józefowicz, Julity Wójcik, Katarzyny Swinarskiej, Anny Witkowskiej czy Anny Baumgart. Pokazywane będą także filmy związane z dziejami polskiej awangardy: „Zdobywcy słońca” w reż. Anny Baumgart oraz „Kompozycje przestrzenne Katarzyny Kobro” w reż. Józefa Robakowskiego.

Z ciekawszych wydarzeń w Teatrze na Plaży warto wymienić koncert Pękala/Kordylasińska/Pękala 21 maja o godzinie 20.00. Jest to projekt realizowany przez Miłosza i Magdę Pękalów, członków kwartetu Kwadrofonik, uznawanego za jeden z najwybitniejszych, polskich zespołów grających muzykę współczesną. Na płycie
i koncertach wykonują utwory Franka Zappy, Felixa Kubina, Steve’a Reicha.

W październiku, listopadzie i grudniu w Teatrze na Plaży odbędą się też pokazy filmowe. Zobaczymy obrazy z lat 1924 – 1929 „Człowiek z kamerą filmową”, Dzigi Wiertowa oraz „Berlin, Symfonia wielkiego Miasta” Waltera Rutmanna.

Dworek Sierakowskich  zaprasza 5 czerwca na wykład „O awangardzie w teatrze na przykładzie sztuk S. Mrożka, T. Różewicza i twórców teatru absurdu E. Ionesco i S. Becketa”. Wykład wygłosi prof. M. Jarmułowicz z Katedry Dramatu, Teatru i Widowisk
w Instytucie Filologii polskiej UG. Fragmenty wybranych dramatów przeczytają aktorzy Teatru Wybrzeże.

9 czerwca wykład „Języki poezji awangardowej” dr. K. Samsela z Uniwersytetu Warszawskiego. Ilustrację stanowić będą fragmenty wierszy poetów awangardowych.

Biblioteka Sopocka (Sopoteka) zaprasza m.in. na cykl spotkań z tekstami polskich twórców awangardowych – Tadeusza Peipera, Juliana Przybosia czy Stanisława Witkiewicza. Czytanie performatywne w Sopotece odbywać się będzie od 19 kwietnia, raz w miesiącu, do 21 grudnia. Spotkania będą się rozpoczynać  o 18.00.

Więcej informacji: Agnieszka Rek, Naczelnik Wydziału Kultury, tel. 609 680 796, agnieszka.rek@um.sopot.pl.