Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej

Teatr Atelier osiągnął wiele sukcesów w kraju i za granicą. Wielkim wydarzeniem okazała się między innymi premiera sztuki Jacka St. Burasa, pt.: „Sen o życiu”, napisana specjalnie dla tego teatru. Był również jedynym reprezentantem Polski na Festiwalu Młodych Teatrów Europejskich w Menden. Brał ponadto udział w Dniach Kultury Polskiej w Mainz, gościł na scenach Krakowa (Teatr STU), Warszawy (Teatr Studio, Teatr Mały), Wrocławia (Kalambur), Poznania, Szczecina (Opera), Katowic, Hamburga, Frankfurtu nad Menem, Kilonii, Kolonii, Frankenthalu, Düsseldorfu oraz uczestniczył w wielu festiwalach teatralnych w Polsce i Niemczech.

Nazwisko Agnieszki Osieckiej związane jest zarówno z Teatrem jak i z Sopotem. Artystkę zafascynowała atmosfera wielonarodowościowej i bujnej twórczości otaczająca Teatr Andre Hübnera-Ochodlo.

Lato i jesień 1996 roku to końcowy czas współpracy Agnieszki Osieckiej z Teatrem. W ciągu krótkiego okresu artystce udało zrobić się nad wyraz wiele. Przede wszystkim dokonała niezwykłych przekładów pieśni żydowskich Mordechaja Gebirtiga, które złożyły się na recital André Hübnera – Ochodlo „Shalom”, zaprezentowany przez Teatr Atelier już po śmierci poetki w sierpniu 1997 roku.

„Przekazała temu teatrowi swoje wielkie artystyczne i życiowe doświadczenie. To, że Teatr nosi dziś jej imię, jest dla niego zaszczytem, ale jest także hołdem złożonym przez jego twórców i współtwórców oddaniu, jakim ta wielka artystka go darzyła. Dość nieoczekiwanie tedy mały teatrzyk „na piasku” wyrósł na zjawisko teatralne w skali ogólnopolskiej.” – napisali twórcy teatru.

Nadanie imienia Agnieszki Osieckiej Teatrowi Atelier odbyło się w sierpniu 1997 roku, towarzysząc premierze spektaklu „Do dna”.

Z teatrem związani są wybitni artyści: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Marek Richter, Jerzy Satanowski, Przemysław Gintrowski, Ewa Kornecka, Krzysztof Gordon, Ewa Kasprzyk, Ewa Błaszczyk, Marzena Trybała, Alina Lipnicka, Jarosław Tyrański, Barbara Dziekan.

Login to your account below

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist