Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej

Teatr Atelier osiągnął wiele sukcesów w kraju i za granicą. Wielkim wydarzeniem okazała się między innymi premiera sztuki Jacka St. Burasa, pt.: „Sen o życiu”, napisana specjalnie dla tego teatru. Był również jedynym reprezentantem Polski na Festiwalu Młodych Teatrów Europejskich w Menden. Brał ponadto udział w Dniach Kultury Polskiej w Mainz, gościł na scenach Krakowa (Teatr STU), Warszawy (Teatr Studio, Teatr Mały), Wrocławia (Kalambur), Poznania, Szczecina (Opera), Katowic, Hamburga, Frankfurtu nad Menem, Kilonii, Kolonii, Frankenthalu, Düsseldorfu oraz uczestniczył w wielu festiwalach teatralnych w Polsce i Niemczech.

Nazwisko Agnieszki Osieckiej związane jest zarówno z Teatrem jak i z Sopotem. Artystkę zafascynowała atmosfera wielonarodowościowej i bujnej twórczości otaczająca Teatr Andre Hübnera-Ochodlo.

Lato i jesień 1996 roku to końcowy czas współpracy Agnieszki Osieckiej z Teatrem. W ciągu krótkiego okresu artystce udało zrobić się nad wyraz wiele. Przede wszystkim dokonała niezwykłych przekładów pieśni żydowskich Mordechaja Gebirtiga, które złożyły się na recital André Hübnera – Ochodlo „Shalom”, zaprezentowany przez Teatr Atelier już po śmierci poetki w sierpniu 1997 roku.

„Przekazała temu teatrowi swoje wielkie artystyczne i życiowe doświadczenie. To, że Teatr nosi dziś jej imię, jest dla niego zaszczytem, ale jest także hołdem złożonym przez jego twórców i współtwórców oddaniu, jakim ta wielka artystka go darzyła. Dość nieoczekiwanie tedy mały teatrzyk „na piasku” wyrósł na zjawisko teatralne w skali ogólnopolskiej.” – napisali twórcy teatru.

Nadanie imienia Agnieszki Osieckiej Teatrowi Atelier odbyło się w sierpniu 1997 roku, towarzysząc premierze spektaklu „Do dna”.

Z teatrem związani są wybitni artyści: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Marek Richter, Jerzy Satanowski, Przemysław Gintrowski, Ewa Kornecka, Krzysztof Gordon, Ewa Kasprzyk, Ewa Błaszczyk, Marzena Trybała, Alina Lipnicka, Jarosław Tyrański, Barbara Dziekan.