ARTLOOP | SEKCJA URBANATOR/WYSTAWA: „Przyjemna i pożyteczna”

Kiedy:
6 Wrzesień 2015@19:30
2015-09-06T19:30:00+02:00
2015-09-06T20:00:00+02:00
Gdzie:
Teatr na Plaży
Aleja Franciszka Mamuszki 2
Sopot
Polska
Koszty:
Bez opłat

Bogna Burska we współpracy z Klarą Bielawką zaprezentują monodram pod tytułem Przyjemna i pożyteczna”, który premierowo zostanie zaprezentowany na zakończenie Festiwalu na scenie Teatru na Plaży.

Tekst i reżyseria: Bogna Burska

Wykonanie: Klara Bielawka

Przyjemna i pożyteczna” to monodram o pracy.

O pracy, wakacjach, uczuciach i pieniądzach.

„Przyjechałam z Pszczółek do Sopotu.

W tym mieście, o tej porze roku nie jest najlepiej.

Każdy chce leżeć sam

ze sobą

ale wszyscy spotykają się w jednym miejscu.”

 

Bogna Burska (1974) – artystka wizualna i dramatopisarka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest adiunktką w Katedrze Intermediów na ASP w Gdańsku. Jej pierwsze, malarskie realizacje malowane były palcami na płótnie, ścianie i szkle. Tworzą one kompozycje przypominające zakrzepłe smugi krwi. Burska aranżuje również wnętrza poprzez drobne, niepokojące interwencje (Arachne, 2003). Komponowała mozaikowe układy kolorowych fotografii, w których zestawia uszkodzone fragmenty ciała z kwiatami (Życie jest piękne, Algorytm 2002). W pracach wideo wykorzystuje sekwencje z popularnych filmów oraz telewizyjnych relacji, wchodząc w polemikę z kanonami estetyki i przyzwyczajeniami zakorzenionymi w wizualnej warstwie kultury. Seria filmów found footage gra z przemieszczającymi się zwierciadłami (2006-2008) i inne prace w tej technice (Tysiąc śmierci 2010/2011, Bitwa pod Grunwaldem 2011) ukazują mechanizmy powstawania i obrazowania współczesnych narracji kulturowych. Autorka pierwszego polskiego tekstu dramatycznego o środowisku zajmującym się sztuką współczesną Gniazdo. Sztuka o tym jak użyć rzeczy w sposób nieodpowiedni i potem ich jeszcze nie zmarnować (“Dialog” 2013.9) i innych tekstów dramatycznych. Wystawia w kraju i za granicą. ”

Klara Bielawka (1984) – aktorka teatralna i filmowa. Przez kilka lat związana z Teatrem Dramatycznym w Warszawie. Współpracuje z teatrami: Polskim w Bydgoszczy, Imka i Ochoty w Warszawie oraz Łaźnia Nowa w Krakowie. W teatrze grała m.in. u Pawła Miśkiewicza, Moniki Strzępki, Radka Rychcika, Marcina Libera, Macieja Podstawnego, Bartka Frąckowiaka. Grała w filmach Borysa Lankosza, Marii Sadowskiej, teatrach telewizji Marcina Wrony i Bodo Koxa. Współpracowała z Anną Baumgart m.in. przy filmie „Świeże wiśnie” i spektaklu „Generał i Dziewczyna” w ramach zeszłorocznej edycji Festiwalu ARTLOOP.