Kiedy:
23 Listopad 2015@12:00
2015-11-23T12:00:00+01:00
2015-11-23T12:30:00+01:00
Gdzie:
Teatr na Plaży

 

plakat maska 2015

Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji zaprasza 23-24 listopada 2015 na przegląd teatralny, podczas którego wystąpią teatry osób niepełnosprawnych oraz teatry szkolne/młodzieżowe, co nadaje przedsięwzięciu wymiar integracyjny.

Projekt IMplus Teatralny to święto czołówki trójmiejskich i nie tylko artystów różnych maści, którzy uraczą widownię swoimi przedstawieniami, koncertami, występami scenicznymi.

Podczas przeglądu będzie można zapoznać się z gazetą R.U.D.A, traktującą o interesujących wydarzeniach artystycznych, grupach teatralnych, dobrych praktykach organizacji festiwali/przeglądów teatralnych osób niepełnosprawnych.

Na Przegląd szczególnie serdecznie zapraszamy młodzież szkolną, studentów oraz organizacje działające na rzecz osób wykluczonych społecznie.

Harmonogram dnia:

12.00 – przedstawienie „Moja sprawa”

13.30 projekcja filmu „6 postaci”

15.00 – 15.30 rozmowa i spotkanie z bohaterami filmu

17.00 – przedstawienie „Moja sprawa”

18.00 – 19.00 spotkanie z twórcami przedstawienia


moja sprawa

Projekt Człowiek człowiekowi jest eksperymentem artystycznym angażującym niepełnosprawnych intelektualnie aktorów gdyńskiego Teatru Biuro Rzeczy Osobistych (BRO)        i profesjonalnych twórców teatru. Efektem zderzenia tych dwóch światów będzie spektakl, który stawia pytania w kontekście eugeniki. Zgodnie z jej założeniami zdolni, piękni i bogaci powinni płodzić więcej dzieci, a obarczonym genetycznie należy zabronić posiadania potomstwa. Dramat jest konstrukcją teatru w teatrze, a zespół BRO pracujący nad sztuką centralną osią dramaturgii.    W trakcie pracy nad spektaklem jedna z bohaterek dramatu, którą kreuje niepełnosprawna aktorka zachodzi w ciążę. Jest to opowieść o jej losie i skomplikowanej sytuacji rodzinnej. Sztuka zmierza się z życiem, eugeniką we własnym domu.

Projekt Człowiek człowiekowi stawia pytania dotyczące praw człowieka, jego samostanowienia, podejmowania decyzji i ponoszenia ich konsekwencji .

Tytuł: Moja sprawa
Reżyseria: Iwona Sekierzyńska
Kierownik zespołu BRO: Zbigniew Biegajło
Scenariusz: Radosław Paczocha
Kostiumy: scenografia, projekcje: Izabela Stronias
Muzyka: Marzena Majcher
Obsada: Aleksandra Nieśpielak, Krzysztof Grabowski, Marzena Gajewska, Renata Klinkosz, Adam Siekierzyński, Tomasz Macniak, Marcin Wenta, Oliwia Czubala

Zespół BRO

Biuro Rzeczy Osobistych działa przy PSOUU Koło w Gdyni. Od kilkunastu lat realizuje projekty we współpracy z administracją publiczną. Zespół organizuje spektakle teatralne, obozy i imprezy okolicznościowe wspólpracując w tym zakresie z organizacjami pozarządowymi, placówkami edukacji, pomocy społecznej i kultury. Realizacja projektu Człowiek człowiekowi umożliwi BRO współpracę z zawodowymi twórcami i aktorami. Zapoznanie się z praktyką profesjonalnej działalności pozwoli zespołowi pozyskać nowe umiejetności i narzędzia na drodzę do przekształcenia  BRO w zawodowy teatr społeczny. Proces ten zaplanowany jest do grudnia 2016 przy wsparciu miejskich instytucji pomocowych oraz Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej.

Zrealizowany w ramach projektu spektakl po jego zakończeniu będzie można wystawiać gościnnie na scenach teatrów w Polsce przy okazji konferencji, debat itd. dotyczących miejsca, roli i sytuacji społeczno -zawodowej osób niepełnosprawnych ze szczególnym uwzględnieniem niepełnosprawności  intelektualnej. Ponadto przygotowana będzie oferta dla szkół wyższych kształcących na kierunkach społecznych i humanistycznych oraz miejskich instytucji kultury organizujących spektakle i inne wydarzenia.

Projekt dofinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura-Interwencje 2015